MBraille

MBraille Yardım

Braille klavye tanıtımı

Yazmaya başlamadan önce, Her braille noktanın yerini keşfetmeniz gerekir. İki sabit düzen vardır. bunlardan ilki alışıldık daktilo yazma sistemine benzeyen yatay düzen, ikincisi de ekran karşıda şeklinde tutulan ızgara düzenidir. Bunun yanısıra, klavye düzenleriniz, dikey ya da yatay olarak kitlenebileceği gibi, farklı ekran boyutlarına uyum sağlamak amacıyla otomatik biçimde ayarlanacak şekilde yapılandırılabilir. Noktaların yerlerini, ekran üzerinde parmağınızı kaydırarak keşfedebilirsiniz. Tüm ekran söz konusu düğmelerle kaplıdır ve parmağınız bir noktadan diğerine kaydıkça MBraille tarafından belirtilen nokta ismini duyabilirsiniz. (Bunu, daha sonra ayarlardaki eğitim kipini devre dışı bırakarak kapatabilirsiniz.) Siz klavye düzenini keşfederken her bir noktanın adını duyacaksınız. Yazmaya hazır olduğunuzda, önce l (1 2 3 noktalar) ve sonra W (2 4 5 6 noktalar) yazın.

Braille noktalara karşılık gelen düğmeler tüm ekranı kapladığından, Kendinize uygun klavye düzenini seçerken noktaların yerini bulmakta sorun yaşamayacaksınız. Genellikle ekran karşıda olacak şekilde sizden uzak olarak kullanılan ızgara düzeninde, Braille nokta tuşları dikdörtkendir, ve yine tüm ekranı kaplar. Buna ek olarak, ayarlarda, bazı kullanıcıların ekran karşıda modunda yazarken tercih ettikleri 1 ve 3 ile 4 ve 6. noktaların yerini değiştirme seçeneği de bulunmaktadır.

Klavyeyi Kullanma

Braille karakter girişi, bir parmak ekrana basıldığında başlar ve tüm parmaklar ekrandan kaldırıldığında sona erer. Braille karakteri oluşturan Tüm noktalara aynı anda basabileceğiniz gibi, bir parmak ekranda basılı kaldığı sürece tek tek de basarak karakteri oluşturabilirsiniz. Noktalara basış sırası önemli değildir. Varsayılan olarak kısaltmalı yazma açıktır, ancak ayarlardan kapatılabilir. Metin girişi sırasında kısaltmaları hızlıca açıp kapamak için, Bir parmağınızı altıncı noktaya basılı tutarken,diğer parmağınızı yukarı veya aşağı kaydırabilirsiniz.

Tek Parmak Kaydırmaları

Boşluk girmek için ana ekran düğmesine doğru bir kez sağa kaydırın. Yeni bir satıra geçmek için bir kez aşağı kaydırın. Boşluk veya yeni satır hareketlerinin her ikisi de bir önceki sözcükteki kısaltmayı genişleterek ekrana yazar. Önceki karakteri silmek için sola kaydırın. Yazdığınızı duymak için yukarı kaydırın.

Çift Parmak Kaydırmaları

Son sözcüğü silmek için sola doğru iki parmağı kaydırın. Son işlemi geri almak için iki parmağı sağa kaydırın. Tüm metnin temizlenmesi de dahil, silme ve kesme işlemlrini geri alabilirsiniz. Metindeki karakter ve sözcük sayısını duymak için iki parmağı yukarı kaydırın. MBraille tarafından söylenen son şeyi tekrarlatmak için iki parmağı aşağı kaydırın.

Üç Parmak Kaydırmaları

Menüye dönmek için üç parmağı sağa kaydırın. Bu yardımdan çıkmak için de aynı hareketi kullanabilirsiniz.

O an yazdıklarınızı silmek için üç parmağı yukarı kaydırın.

Pano

MBraille içinden başka bir uygulamaya geçerseniz, Yazılı metin otomatik olarak panoya kopyalanır. Daha sonra metni diğer uygulamalara yapıştırabilirsiniz. Ana ekrandayken, ana ekran düğmesine iki kez basıp uygulama değiştiriciyi açarak MBraille uygulamasını seçip geri dönebilirsiniz.

MBraille içindeki yazının belirli bir bölümünü başka bir uygulamaya yapıştırmak üzere kopyalamak için, Bir sonraki bölümde anlatıldığı üzere istediğiniz bölümü seçip kopyalayın ve hemen sonra ana ekran düğmesine basın.

Metin düzenlemesi

MBraille ile basit düzenleme işlemleri yapabilir, yazdıklerınızı inceleyebilir ve seçme, kesme, kopyalama ve yapıştırma işlemleri yaparak metni taşıyabilirsiniz. Başka uygulamalardan aldığınız metni bile MBraille içine düzenleme yapmak üzere yapıştırabilirsiniz. Tüm düzenleme hareketleri aynı prensiplerle çalışır. Hareketi seçmek için bir elinizi kullanarak bir ya da daha fazla Braille noktasında parmaklarınızı basılı tutarsınız. Ardından hareketi etkinleştirmek için diğer elinizi yukarı, aşağı, sağa veya sola hareket ettirmeniz gerekir. Mevcut bir sözcüğü düzenlerken veya noktalama işaretleri girerken, Braille kısaltmaları kapalı tutmak çoğu zaman daha kullanışlıdır. Metin girerken kısaltmaları hızlıca açıp kapamak için, Bir parmağınız altıncı noktaya basılıyken diğer parmağınızı yukarı veya aşağı kaydırın.

Metni İnceleme

Bir parmağı Braille üçüncü noktada basılı tutun. Metni sözcük sözcük okumak için diğer parmağı sağa veya sola kaydırın ya da fiske vurun. Cümle okumak için yukarı kaydırın. Son okunan cümledeki sözcükleri incelemek için bu sefer aşağı kaydırın. Son okunan sözcükteki karakterleri okumak için yine aşağı kaydırın. İnceleme kipi parmağı üçüncü noktadan kaldırdığınızda sona erer. Bu yardım metni MBraille arabelleğinde özel bir salt okunur kipte oluşturulmuştur. Metin inceleme hareketlerini bu yardımda pratik edebilirsiniz. Metnin en başına, bir el birinci ve üçüncü noktaya basılıyken diğer parmağı sola kaydırarak ulaşabilirsiniz. Metnin sonuna da, yine birinci ve üçüncü noktaya basılıyken diğer parmağı sağa kaydırarak ulaşabilirsiniz.

Metni seçme, kesme, kopyalama ve yapıştırma

İnceleme işlevini kullanarak metin içersinde dolaşın. Başlangıç noktanızı bulduğunuzda, Parmağınız halen üçüncü noktaya basılı olduğu halde, ikinci noktaya da basın. bu durumdayken diğer parmağın sağa veya sola kayması, geçilen metni seçecektir. MBraille, Siz hareket ettikçe seçilen metni belirtecektir. Seçilen metni kopyalamak için el halen iki ve üçüncü noktaya basılıyken beşinci noktaya bir kez hafifçe vurun. Seçilen metni kesmek için bu sefer dördüncü noktaya bir kez hafifçe vurun. Metni ekleme noktasına yapıştırmak için, ikinci noktaya basılı tutun ve diğer parmağı aşağı kaydırın. ikinci noktadaki parmağı basılı tutup diğerini yukarı kaydırarak panodaki metni duyabilirsiniz. Düzenleme alanına, MBraille kopyalama ve kesme fonksiyonlarıyla kopyalanan bir metni yapıştırabileceğiniz gibi, Başka bir uygulamadan kopyalanan metni de yapıştırabilirsiniz.

Yazım Kontrolü

Yazım kontrol yardımını MBraille ayarlarını kullanarak belirleyebilirsiniz.

Yazım kontrolünde üç seçeneğiniz bulunmaktadır: 1. Yazarken denetleme. MBraille her yanlış yazılan sözcük sonrası bir bip sesi çıkaracaktır. 2. Yazım denetleme. Bip sesi yalnızca sözcük sözcük metin içersinde dolaşırken çıkacaktır. 3. Yazım Denetleme kapalı. Yazım düzeltme önerilerinin nasıl yapılacağını ve düzeltmenin nasıl olacağını da ayarlayabilirsiniz. Bununla ilgili iki seçenek bulunmaktadır. Seçenek 1 Liste İle: Sözcük sözcük dolaşırken, yanlış yazıldığını gösteren bir bip sesi duyduğunuzda, parmak üçüncü noktaya basılıyken, dördüncü noktaya bir kez hafifçe vurarak yazım önerilerinin bir listesini açabilirsiniz. öneriyi liste içinde parmağınızı kaydırarak seçebilir veya metni değiştirmeden bırakmak için ekranın altındaki iptale dokunabilirsiniz. Seçenek 2, bir el hareketi ile: Yazarken veya incelerken bir bip sesi duyduğunuzda, Parmağınız birinci noktaya basılıyken diğerini yukarı aşağı kaydırarak yazım önerisini hemen uygulayabilirsiniz. Listedeki ilk yazım önerisi, öylece bırakma olasılığınız göz önünde tutularak, yanlış yazılan sözcük olarak belirlenmiştir. Tüm parmaklarınızı kaldırır kaldırmaz, düzeltme yapılır ve yazmaya devam edebilirsiniz.

Klavyeden nokta komutları

Braille klavye kullanarak çeşitli komutları gerçekleştirmeniz mümkündür. bunun için satır başına geçmeniz, nokta işareti komut ve ilgili argumanı yazdıktan sonra yeniden satır başı yapmanız gerekir. bu komutlara nokta komutları denir. Bazı komutlar, o an yazdığınız metne göre işlem yaparken, diğerleri bağımsızdır. Örneğin önce bir metin yazarak başlayabilirsiniz. Ardından mesajın sonuna koyacağınız bir nokta komutu ile yazdığınızı gönderebilirsiniz. Örneğin .mail ile bu metni ileti olarak gönderebilir, .sms komutuyla metin mesajı atabilir, .kaydet komutuyla yazdığınızı kaydedebilirsiniz. MBraille içine girdiğiniz nokta komutları, daha sonra gözatabilmeniz ve tekrar kullanabilmeniz için kaydedilmektedir. Örneğin, Eğer aynı kişilere mesaj gönderiyorsanız, komutu tekrrar tekrar yazmamak daha kullanışlı olabilir. Satır başında parmak dördüncü noktaya basılıyken, diğerini yukarı kaydırarak geçmişte geriye doğru gidebilir, aşağı kaydırarak da ileriye gidebilirsiniz. Parmağı dördüncü noktadan kaldırdığınızda aynı komutu yeniden yazmış gibi olursunuz. komutu yeniden çalıştırmak için Yalnızca parmağı aşağı kaydırın. Komut geçmişinde arama da yapabilirsiniz. Önce nokta ve boşluk girip arayacağınız anahtar sözcüğü yazın. Dördüncü noktaya basılı tutup parmağı yukarı kaydırın. Böylece yalnızca belirttiğiniz anahtar sözcüğün geçtiği komutlar listelenecektir. Aşağıdaki nokta komutları mevcuttur.

Telefon aramaları

.ara isim

Rehberinizdeki kişilerden ismi bulur ve hemen bir arama başlatır. Eğer birden fazla eşleşen olursa, karşınıza listeden seçim yapabileceğiniz bir seçim alanı çıkarır. İsim yerine doğrudan bir numara da kullanabilirsiniz.

SMS Metin mesajları

.sms numara

Mesajı doğrudan içeriğinde yazdığınız metin olacak biçimde gönderir. .sms isim

Eğer yalnızca bir eşleşen isim bulunduysa, mesajı yazdığınız metinle birlikte doğrudan gönderir. Aksi halde, aralarından seçim yapabileceğiniz kişi listesi karşınıza çıkar.

İleti Gönderimi

.mail komutuyla ileti gönderebilirsiniz. Kullanım:

.mail "Selamlar Buradan" Sevda

Bunu takiben yeni satır yaptığınızda, konu kısmı "Selamlar Buradan" ve kime kısmı Sevda'nın ileti adresiyle doldurulmuş bir ileti gönderim formu açılır. Eğer boşluklar varsa konu alanı tırnak içine alınmalıdır. Alıcı ileti adresleri rehberden bulunur. Eğer alıcı adresi rehberinizde yoksa, Bunu açık olarak yazabilirsiniz. Örnek:
.mail mail@engelsizerisim.com

MBraille Mail gurubuna ileti gönderimi

.dnt [konu]

komutu mbraille-test mail grubuna ileti gönderir. Konu alanı isteğe bağlıdır ve varsayılan olarak "MBraille feedback" yazılıdır.

Doğrudan İleti

Eğer GMail kullanıyorsanız, MBraille uygulamasını, mail istemcisini kullanmadan doğrudan ileti gönderecek şekilde ayarlayabilirsiniz. böylece ileti göndermek için MBraille uygulamasını kapamak zorunda kalmazsınız. Bunu yapması için MBraille programına ileti adresiniz ve parolanızı vermeniz gerekecektir. Kullanım:

.ayr mailkul mail-adresi parola

Örnek:

.ayr mailkul engelsizerisim@gmail.com parola

Bunu yalnızca bir kez yapmanız gerekecektir. Güvenlik nedeniyle Parolanız komut geçmişinde görünmeyecek, silinecek bir metin olarak da kaydedilmeyecektir. İleride Gmail dışındaki diğer mail istemcileri de desteklenecektir. Yeniden mail istemcisine dönmek için aşağıdaki komutu yazın

.ayr mailkul hiçbiri

.imza komutuyla doğrudan iletinize imza ekleyebilirsiniz. .imza

geçerli metni iletilerinize imza olarak ekleyecektir. Alternatif olarak bir satırlık bir imza için şunu kullanın

.imza bir satırlık imza

Yardım Alma

Yardımı Braille klavyeden doğrudan açmak için, .yrd komutunu verebilirsiniz.

Gözatma ve Arama

Bir web tarayıcısı açma

.web komutunu kullanarak web tarayıcınızda herhangi bir url açabilirsiniz. Kullanım

.web eeeh.engelsizerisim.com

url başına http:// eklemek zorunda değilsiniz, ama isterseniz bir bağlantıyı yapıştırmak gibi, bunu eklemenizde bir sakınca yoktur. Eğer url anlamlı bir adres değilse, google arama alanına yönlendirilirsiniz.

Bir Google araması yapma

Herhangi bir anda .google komutunu kullanarak bir google araması yapabilirsiniz. Arama sonrası sonuçları görüntüleyen web tarayıcısı açılacaktır. Kullanım:

.google sözcük1 sözcük2

komutu .goo olarak kısaltabilirsiniz.

Örnek:

.goo "Albert Einstein"

Herhangi bir google aramasında olduğu gibi arama terimlerini tırnak içine alabileceğinizi not edin. Eğer herhangi bir parametre belirlemezseniz, geçerli olan tüm metniniz arama terimi olarak kullanılır.

Müzik

Spotify araması ve çalma

Kullanıcı

.spo çalınacak parça

Örnek

.spo rykiel conversation

Jean-Philippe Rykiel tarafından seslendirilen Conversation şarkısını çalacaktır. Bu arada, Jean-Philippe Fransa'dan bir MBraille kullanıcısı dostumuz. :)

Sosyal Medya

.paylaş konu

Android paylaş menüsünü açar. Şimdilik Talk Back'i açmanızı isteyecektir.

.wup konu

Doğrudan Whatsup'ı açacaktır. Şimdilik Talk Back'i açmanızı isteyecektir.

Dosya Yönetimi

.aç DosyaAdı

MBraille klasöründeki DosyaAdı.txt dosyasını açar. Eğer .txt dışında bir uzantı kullanıyorsanız, belirtmeniz gerekir.

.aç

Dosya adı olmadan verilen aç komutu MBraille klasöründeki dosyaları görmenizi sağlayacaktır. Liste içinde sağa sola veya aşağı yukarı kaydırarak dolaşın, ve aradığınız dosyayı bulunca açmak için çift dokunun. Eğer işlemi iptal etmek isterseniz, ekranın altında iptal düğmesi bulunmaktadır.

.kaydet dosya adı

Geçerli arabelleği dosya adı.txt olarak kaydeder. dosya, bir dosya yöneticisiyle veya cihazı PC'nize bağladığınızda görebileceğiniz MBraille klasörüne kaydedilir .

.kaydet

Geçerli arabelleği açıldığı dosya adıyla kaydeder. Eğer bu, yeni bir arabellekse, varsayılan ad notes.txt olur.

.gör [DosyaAdı]

Dosyayı salt okunur kipte açar. Tüm MBraille metin inceleme komutları geçerlidir, ancak dosyada düzenleme yapamazsınız. Halen metnin belli bölümlerini kopyalama hareketiyle kopyalayabilirsiniz. Ayarlarda, Dropbox dosya eşzamanlamasını açabilirsiniz. ardından tüm dosya yönetimi komutları Dropbox üzerinde yapılmış olacaktır.

Ufak Tefek Şeyler

Ek Semboller

İngilizce klavyede MBraille aşağıdaki çok hücreli Braille sembolleri desteklemektedir. Bu semboller henüz türkçe klavyede desteklenmemekte olup, ilerki sürümlerde türkçe karşılıkları da verilerek desteklenecektir. Burada sesli geri bildirimin Braille ASCII olduğu için boşluk verilinceye kadar kafa karıştırıcı olacağını hatırda tutun.

456-1456 - hash sembolü

% 4-25-1234 - yüzde & 4-12346 - ampersand ' 6-236 - Tırnak aç ' 356-3 - Tırnak Kapa 5-35 - yıldız 35-35 - yıldız + 5-235 - artı - 5-36 - eksi ... 3-3-3 - üç nokta / 456-34 - bölü : 4-156 - iki nokta = 5-2356 - eşittir @ 4-1 - at [ 6-2356 - aç köşeli parantez ] 2356-3 - kapa köşeli parantez ¢ 4-14 - cent(s) £ 4-123 - pound(s) $ 4-234 - dollar(s) Kısaltmalı Braille içinde bunu ble kısaltmasından ayırmak için 56 noktaları kullanılarak kısaltmaların kapatılması gerektiğini not edin. ¥ 4-13456 - yen © 45-14 - KopyaHakkı ® 45-1235 - kayıtlı marka × 5-236 - çarpı ÷ 5-34 - bölü işareti – 36-36 - konuşma çizgisi –– 36-36-36-36 - çift konuşma çizgisi ″ 4-35 - Çift tırnak € 4-15 - euro(s) ™ 45-2345 - ticari marka

Braille tablosunu ve konuşma dilini değiştirme

.dil dil-kodu

Örneğin

.dil fr

klavyeyi ve konuşma dilini fransızca olarak değiştirir. .dil fr kaydet

Seçilen dili ve klavyeyi varsayılan olarak kaydeder. Ayrıca kullanılan ingilizce lehçeyi de belirleyebilirsiniz. .lang en_us

amerikan ingilizcesini seçecektir. diğer seçenekler en_gb, en_ca, en_au, en_in lehçeleridir. dil ve lehçe arasına Alt çizgi yerine tire de koyabilirsiniz. Kullandığınız TTS motorunda seçtiğiniz dile ait sesin olması gerektiğini unutmamalısınız.

Teşekkürler

Testırlar

MBraille, yolda testır takımının paha biçilemez geri bildirimleri olmasa buraya gelemezdi. Alfabetik sıraya göre Android sürümü testırları:

Tasarım Ve Kodlama

Harri Pasanen

Copyright MPaja.com 2014